Už nustatytą užmokestį įsigyjama teisė (galimybė, bet ne įsipareigojimas) pirkti ar parduoti nustatytą prekės (ar vertybinių popierių) kiekį už nurodytą kainą per tam tikrą laiką. Jei per nustatytą laiką šia teise nepasinaudojama, sumokėta premija negrąžinama. 

Egzistuoja dvi opcionų kontraktų rūšys – CALLS ir PUTS. Kiekvienas opciono kontraktas kontroliuoja teisę pirkti arba parduoti 100 kompanijos akcijų. Kai matome, kad opcionas kainuoja Pvz.: $1.20, tai reiškia, kad jis kainuoja $120, nes kainą visada reikia dauginti iš 100. Jeigu parduodame opcioną ir matome -$1.20, tai reiškia, kad gausime $120.

  • Call opcionas – tai yra kontraktas kuris Call opciono pirkėjui suteikia teisę nusipirkti akciją už strike kainą. (Long)
  • Put opcionas – tai yra kontraktas kuris Put opciono pirkėjui suteikia teisę parduoti akcijas už strike kainą. (Short)
  • Kiekvienas opcionas turi strike (iš anksto užfiksuotą kainą) ir galiojimo terminą.
  • Kai perkame CALL opcioną, tai sumokame pinigus (debit) už opcioną ir tikime, kad kaina kils. 
  • Kai parduodame CALL opcioną, tai gauname pinigus (credit) ir tikime, kad kaina kris arba judės šonu arba gali kilti, svarbu ne aukščiau nei mūsų strike.
  • Kai perkame PUT opcioną, tai sumokame pinigus (debit) už opcioną ir tikime, kad kaina kris.
  • Kai parduodame PUT opcioną, tai gauname pinigus (credit) už opcioną ir tikime, kad kaina kils, judės šonu arba gali kristi, svarbu ne žemiau nei mūsų strike.

Opcionų pardavėjas gauna premijas už tai, kad įsipareigoja nupirkti (jeigu parduodame Put) arba parduoti (jeigu parduodame Call ) kompanijos akcijas, jeigu opciono pirkėjas įvykdo (exercise) savo opcioną pasibaigus galiojimo laikui. Tas, kuris pasirinkimo sandorį (opcioną) parduoda prisiima įsipareigojimą. 

Opciono kainos sandara:

Screenshot 2021 07 09 at 15.56.42 rltrading
Screenshot 2021 07 09 at 15.59.05 rltrading